K70a5946

Przyznano regionalne granty na rewitalizację. Przed gminami kolejne możliwości wsparcia

Marszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik podpisała dziś pierwsze umowy z przedstawicielami 8 gmin, które otrzymały dofinansowanie w konkursie „Regionalne Granty na Rewitalizację”. Na realizację mini-projektów społecznych przeznaczono 750 tys. zł, a Marszałek zapowiedziała już kolejną edycję programu. W przyszłym roku świętokrzyskie samorządy będą mogły ubiegać się o blisko 3 mln zł, a wartość pojedynczego grantu wzrośnie z 50 tys. zł do nawet 150 tys. zł. W podpisaniu umów wziął udział dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego Tomasz Janusz.

Konkurs „Regionalne Granty na Rewitalizację” realizowany jest w ramach projektu „Regiony Rewitalizacji Edycja 3.0”, współfinansowanego ze środków Programu Pomoc Techniczna dla Funduszy Europejskich. O wsparcie mogły ubiegać się gminy województwa świętokrzyskiego aktywnie prowadzące działania rewitalizacyjne oraz posiadające uchwalone Gminne Programy Rewitalizacji.

Do konkursu przystąpiło 27 gmin. Decyzją Zarządu Województwa Świętokrzyskiego dofinansowanie otrzymało 15 samorządów: Michałów, Krasocin, Kije, Staszów, Małogoszcz, Ostrowiec Świętokrzyski, Sandomierz, Busko-Zdrój, Kunów, Łagów, Chmielnik, Nowa Słupia, Nowiny, Piekoszów oraz Wodzisław. Dziś podpisano pierwsze umowy z gminami: Michałów, Kije, Małogoszcz, Ostrowiec Świętokrzyski, Kunów, Nowiny, Piekoszów i Łagów.

– Rewitalizacja to przede wszystkim ludzie i ich potrzeby. Dzięki przyznanym środkom mieszkańcy zyskają nowe możliwości aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym, a lokalne wspólnoty zostaną dodatkowo wzmocnione. Cieszy nas duże zainteresowanie konkursem i wysoka jakość zgłoszonych projektów – powiedziała marszałek Renata Janik.

Marszałek zapowiedziała również kontynuację programu. – Już w przyszłym roku uruchomimy kolejny nabór o wartości blisko 3 mln zł. Oprócz działań związanych z integracją i aktywizacją mieszkańców samorządy będą mogły przeznaczyć środki także na niewielkie inwestycje służące lokalnym społecznościom. Co ważne, wartość pojedynczego grantu wzrośnie do 150 tys. zł – podkreśliła Renata Janik.

Środki przyznane w tegorocznej edycji zostaną przeznaczone na realizację lokalnych inicjatyw społecznych wspierających integrację mieszkańców, aktywizację społeczności lokalnych, działania edukacyjne i kulturalne oraz zagospodarowanie przestrzeni publicznych na obszarach objętych rewitalizacją.

Podpisanie pierwszych umów stanowi kolejny etap działań rewitalizacyjnych prowadzonych w województwie świętokrzyskim. Ich celem jest nie tylko poprawa jakości przestrzeni publicznych, ale przede wszystkim wzmacnianie lokalnych wspólnot i podnoszenie jakości życia mieszkańców.

 

Galeria zdjęć