Z prac Zarządu Województwa Świętokrzyskiego
W Urzędzie Marszałkowskim marszałek spotka się z sołtysami i radnymi Miasta i Gminy Połaniec w ramach akcji „Lekcje o samorządzie”.
W Urzędzie Marszałkowskim marszałek spotka się z sołtysami i radnymi Miasta i Gminy Połaniec w ramach akcji „Lekcje o samorządzie”.
Nauka o komputerach oraz Internecie cieszy się dużym zainteresowaniem chęcińskich seniorów, którzy uczęszczają na kurs w ramach Chęcińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zajęcia odbywają się w nowych salach Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego.
Mieszkańcy 39 gmin województwa świętokrzyskiego będą mogli podnieść swoje kompetencje cyfrowe w ramach nowego projektu pn. “Latająca Akademia Edukacji Cyfrowej”, który rozpoczyna Komenda Związku Harcerstwa Polskiego Chorągiew Kielecka. W konferencji inaugurującej przedsięwzięcie uczestniczyła Ewelina Gładki, dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.
Od maja 2016 roku w województwie świętokrzyskim Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego wdraża równościowy program „Świętokrzyska Ekonomia Społeczna”. Jednym ze sposobów wprowadzania mieszkańców regionu w temat ekonomii społecznej są spotkania w ramach Dni Ekonomii Społecznej. Jedno z takich wydarzeń odbyło się w murach Politechniki Świętokrzyskiej w środę, 16 listopada, podczas którego żacy poznali zasady działania przedsiębiorstwa społecznego oraz innych podmiotów ekonomii społecznej.
Aktualny stan wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 oraz harmonogram najbliższych konkursów będą tematem konferencji organizowanej dla przedstawicieli jednostek sektora publicznego przez Departament Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach. Spotkanie odbędzie się we wtorek, 22 listopada br., w godzinach 10:00-15:00, w Auli Głównej nr 3 Politechniki Świętokrzyskiej, Aleja 1000-lecia Państwa Polskiego 7 w Kielcach.
W hali sportowej w Zespole Szkół Samorządowych w Bielinach 20 listopada po raz XIV odbędzie się Dzień Kultury i Tradycji Gminy Bieliny. Będą występy muzyczne i teatralne, goście spróbują smakołyków kuchni świętokrzyskiej. Patronat nad wydarzeniem objął marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.
Zarząd Województwa Świętokrzyskiego ogłosił nabór wniosków o przyznanie stypendiów dla uczniów świętokrzyskich szkół. O stypendia mogą ubiegać się uczniowie gimnazjów, liceów ogólnokształcących, zasadniczych szkół zawodowych, techników oraz ogólnodostępnych szkół artystycznych. Planowane jest przyznanie 400 stypendiów.
W Szydłowie podczas XXIX sesji Rady Gminy z udziałem Piotra Żołądka, członka Zarządu Województwa odbędzie się uroczyste podpisanie pre – umowy na realizację projektu „Kompleksowe zachowanie i zabezpieczenie obiektów zabytkowych dziedzictwa kulturowego w Szydłowie oraz dostosowanie ich do funkcji kulturalnych i turystycznych”.
Kolejna instytucja dołączyła do Systemu Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego. Porozumienie między Województwem Świętokrzyskim a Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Kielcach podpisali: Agata Binkowska, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego oraz Waldemar Pietrasik, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska. Instytucja udostępni wiele przydatnych informacji.
Dodatkowe zajęcia w szkołach z zakresu przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, zajęcia edukacyjno – terapeutyczne, poprawianie umiejętności komunikacyjnych, a także doposażenie szkół w pomoce dydaktyczne – to wszystko będzie możliwe dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego, z działania „Rozwój szkolnictwa ponadpodstawowego w budowaniu kompetencji kluczowych”. Zarząd Województwa rozstrzygnął konkurs i wybrał do dofinansowanie 30 projektów edukacyjnych, które zostaną wsparte kwotą w sumie ponad 14 milionów złotych.