Karnawałowy Turniej Szachowy o Puchar Marszałka Województwa Świętokrzyskiego

Karnawałowy Turniej Szachowy o Puchar Marszałka Województwa Świętokrzyskiego

18 stycznia w Szkole Podstawowej nr 32 w Kielcach odbył się Karnawałowy Turniej Szachowy o Puchar Marszałka Województwa Świętokrzyskiego z cyklu XI Grand Prix Gór Świętokrzyskich. W turnieju udział wzięło ponad 160 zawodników z całej Polski, a gośćmi wydarzenia byli Mariusz Gosek – członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego oraz Piotr Kisiel, zastępca dyrektora Departamentu Edukacji, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Rywalizacja toczyła się tzw. „systemem szwajcarskim”, a zawodnicy mierzyli się w grupach: open, do lat 16, 10 i 8. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymali puchary i medale ufundowane przez marszałka województwa świętokrzyskiego.

Wielką atrakcją wydarzenia był pokaz „żywych szachów”, inspirowany bitwą pod Grunwaldem. Naprzeciw siebie stanęły dwie armie: wojsko polskie oraz rycerze Zakonu Krzyżackiego. W rolę figur wcielili się uczniowie SP nr 32 w Kielcach, przebrani w stroje z epoki, a dowództwo nad wojskami objęli: Mariusz Gosek – członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego oraz Piotr Kisiel – zastępca dyrektora Departamentu Edukacji, Sportu i Turystyki.

Podczas turnieju miał miejsce niezwykły recital Maksyma Rzemińskiego – absolwenta kieleckiej szkoły nr 32, wybitnego pianisty, twórcy muzyki filmowej, wyróżnionego przez ministra kultury odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Człowieka Roku 2019 w kategorii Kultura w Kielcach i w województwie świętokrzyskim.

Organizatorami wydarzenia byli Świętokrzyski Związek Szachowy oraz Szkoła Podstawowa nr 32 w Kielcach.

Najlepsze miejsca w poszczególnych grupach uzyskali:

Grupa Open:
I miejsce – Paweł Bartkiewicz – KMKSzach Victoria Komplexbud Kielce
II miejsce – Piotr Jędras -KMKSzach Victoria Komplexbud Kielce
III miejsce – Waldemar Mróz – MCK Skarżysko-Kamienna

Najlepszą kobietą okazała się – Monika Anyż – KMKSzach Victoria Komplexbud Kielce

Kategoria do lat 16 dziewczynki:
I miejsce – Julia Giemza – IMUKSz Debiut Ostrowiec Św.
II miejsce – Sara Wichura – IMUKSz Debiut Ostrowiec Św.
III miejsce – Julia Wittych – KSz Hetman Koszalin

Kategoria do lat 16 chłopcy:
I miejsce – Kacper Łabęcki – Lukks Kielce – Staszów
II miejsce – Jan Choina – Hetman Ostrowiec Św.
III miejsce – Daniel Michalski – K. Sz. Dwie Wieże Rzgów

Kategoria do lat 10 dziewczynki:
I miejsce – Anna Michalczyk – Hetman Ostrowiec Św.
II miejsce – Alicja Maciążek – Lukss Miedziana Góra
III miejsce – Tamara Matysiak – Kielce

Kategoria do lat 10 chłopcy:
I miejsce – Daniel Krzyżek
II miejsce – Adam Mieszczankowski – KMKSzach Victoria Komplexbud Kielce
III miejsce – Franciszek – Wiśniewski – Hetman Ostrowiec Św.

Kategoria do lat 8 dziewczynki:
I miejsce – Małgorzata Karyś – Hetman Ostrowiec Św.
II miejsce – Oliwia Żmudzińska – Kielce
III miejsce – Lilia Czobanian – Lukks Kielce

Kategoria do lat 8 chłopcy:
I miejsce Filip – Plicner – Lukks Kielce
II miejsce – Felicjan Pronobis – Hetman Ostrowiec Św.
III miejsce – Oliwier Maj – Hetman Ostrowiec Św.

W klasyfikacji najlepszych zawodników z Sp nr 32 w Kielcach

Klasy 1-3 dziewczynki:
I miejsce – Małgorzata Karyś
II miejsce – Oliwia Żmudzińska
III miejsce – Alicja Stawecka

Klasy 1-3 chłopcy:
I miejsce – Michał Lisowski
II miejsce – Krzysztof Surma
III miejsce – Bruno Paszuk

Klasy 4-8 dziewczynki:
I miejsce – Sara Wichura
II miejsce – Katarzyna Karyś
III miejsce – Julia Kołodziej

Klasy 4-8 chłopcy:
I miejsce – Jakub Karyś
II miejsce – Maciej Lubiejewski
III miejsce – Mikołaj Drąg

Zdjęcia: Aneta Pedrycz

Galeria zdjęć