20181014 100034

Szachiści świętowali 20-lecie powstania województwa świętokrzyskiego

14 października 2018 r. odbył się Międzynarodowy Turniej Szachowy o Puchar Marszałka Województwa Świętokrzyskiego. Tego dnia w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach stawiło się liczne grono miłośników królewskiej gry. Zawody zostały zorganizowane w ramach obchodów Jubileuszu 20-lecia Województwa Świętokrzyskiego, a gościem wydarzenia był Jacek Kowalczyk, Dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego.

20lecie Do Wstepniaka Male
Logo 20 lat województwa świętokrzyskiego

Rywalizacja toczyła się tzw. „systemem szwajcarskim”, a zawodnicy mierzyli się w grupach: open, do lat 14., 10. i 8. W pierwszej kategorii, bezkonkurencyjny okazał się Kamil Młynarski przed Pawłem Bartkiewiczem i Wojciechem Urbanem. W kategorii do lat 14. najlepsza była Julia Giemza przed Kacprem Łabęckim i Janem Choiną. W grupie szachistów do 10. roku życia miejsce pierwsze zajął Mateusz Stefaniec przed Jakubem Karysiem i Filipem Juszkiewiczem. W grupie najmłodszych zwyciężył Geworg Czobanian przed Nikodemem Wysokińskim i Natalia Trojanowską.

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymali puchary i nagrody ufundowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Dodatkowo, każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal, nawiązujący do Jubileuszu 20-lecia Województwa Świętokrzyskiego. Dla wszystkich szachistów przygotowano również przepyszny, ogromny „szachowy” tort.

Wielką atrakcją wydarzenia był pokaz „żywych szachów”, oparty na wydarzeniach bitwy pod Grunwaldem. Na przeciw siebie stanęły dwie armie: Wojsko Polskie oraz armia Zakonu Krzyżackiego. W rolę figur wcieliły się dzieci przebrane w stroje z ówczesnej epoki, a dowództwo nad wojskami objęli: pan dyrektor Jacek Kowalczyk oraz Krzysztof Adamczyk, radny miasta Kielce.

Organizatorami wydarzenia byli: Świętokrzyski Związek Szachowy oraz Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach.