K70a2980

Wotum zaufania i absolutorium dla Zarządu Województwa Świętokrzyskiego

W poniedziałek 22 czerwca br. w siedzibie Filharmonii Świętokrzyskiej im. O. Kolberga w Kielcach obradował Sejmik Województwa Świętokrzyskiego. Podczas XXIX sesji Sejmiku radni dyskutowali nad “Raportem o stanie Województwa Świętokrzyskiego w 2025 roku”, udzielili wotum zaufania i absolutorium Zarządowi Województwa Świętokrzyskiego z tytułu wykonania budżetu w 2025 r.


Podczas sesji Sejmiku marszałek Renata Janik przedstawiła radnym Sejmiku “Raport o stanie Województwa Świętokrzyskiego w 2025 r.”. To dokument przygotowywany w oparciu o obowiązek wynikający z art.34a ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa. Raport o stanie województwa obejmuje w szczególności realizację polityk, programów i strategii oraz uchwał sejmiku województwa. Zawiera ogólne informacje dotyczące sytuacji społeczno-gospodarczej województwa, wynikające z danych statystycznych oraz raportów i rankingów, a także zawiera opis działań Zarządu Województwa Świętokrzyskiego w poprzednim roku, mających na celu wdrażanie zapisów Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego. Opinię dotyczącą raportu przedstawiły poszczególne komisje Sejmiku. Zapisy zawarte w raporcie poddane zostały debacie z udziałem radnych Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.
Sejmik Województwa Świętokrzyskiego po zakończeniu debaty nad raportem, większością głosów (17 radnych głosujących za podjęciem uchwały, 9 radnych przeciw, 2 głosy wstrzymujące się) podjął uchwałę w sprawie udzielenia Zarządowi Województwa Świętokrzyskiego wotum zaufania.

Najważniejszym punktem obrad było rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Województwa Świętokrzyskiego za 2025 rok. Głos w tym punkcie jako pierwsza zabrała marszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik. Sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie z wykonania budżetu Województwa Świętokrzyskiego na 2025 rok przedstawiła skarbnik województwa, Maria Fidzińska-Dziurzyńska.
W 2025 roku budżet Województwa Świętokrzyskiego realizowany był z dużym zaangażowaniem i odpowiedzialnością, z myślą o rozwoju regionu, zapewnieniu bezpieczeństwa i wysokiej jakości życia mieszkańców województwa, wzmocnieniu potencjału gospodarczego województwa.

W budżecie województwa na 2025 r. zakładano dochody na poziomie ok. 1,374 mld zł oraz wydatki rzędu ok. 1,565 mld zł. Dochody budżetu wykonane zostały w kwocie ok. 1,252 mld zł, tj. na poziomie 91,1% planu, natomiast wydatki – ok. 1,205 mld zł, co stanowiło 77% planu. Budżet zamknął się wynikiem o wartości ok. 47,6 mln zł, przy planowanym deficycie na kwotę 190 mln zł. Dochody bieżące osiągnęły wartość 1,017 mld zł, dochody majątkowe ok. 235 mln zł, wydatki bieżące to ok. 708 mln zł a wydatki majątkowe 497 mln zł. Największa kwota – ok. 560 mln zł została przeznaczona na wydatki z zakresu komunikacji i transportu, na transport kolejowy, pasażerskie połączenia autobusowe, wykonano szereg inwestycji drogowych na drogach wojewódzkich i mostach. Największe, finansowane ze środków krajowych to: Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 755 od DK 74 do ul. Plażowej w m. Zawichost –etap I, Budowa obwodnicy miasta Włoszczowa w ciągu drogi wojewódzkiej Nr 786 wraz z połączeniem z drogą wojewódzką nr 742 i nr 785 /Etap II –Obwodnica Włoszczowy w ciągu DW 742 , Budowa południowej obwodnicy Morawicy w ciągu DW 766 od skrzyżowania z projektowaną obwodnicą DK73, Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 777 od DK 74 do DW 759 oraz budowa nowego odcinka DW 759 od DW 777 do granicy województwa – etap I. Realizowano przedsięwzięcia współfinansowane ze środków UE: Budowa obwodnicy m. Nowy Korczyn, Bogorii, Końskich etap I, Rozbudowa DW 768 Kazimierza Wielka – gr. województwa etap I, Rozbudowa DW Nr 744 na odc. Tychów Stary – Starachowice. Wydatki na administrację publiczną to kwota ok. 181 mln zł. Na zadania z zakresu ochrony zdrowia wydano ok. 139,5 mln zł, na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego ok. 102 mln zł. Główne zadania zrealizowane w podmiotach leczniczych to: zakupy robotów da Vinci dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rafała w Czerwonej Górze i Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, budowa nowoczesnego Bloku Porodowego, rozbudowa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego o Blok Operacyjny wraz z salami intensywnej terapii, pracowniami diagnostycznymi, centralną sterylizatornią i niezbędną infrastrukturą, przebudowa pomieszczeń Kliniki Chirurgii Ortopedyczno-Urazowej w szpitalu wojewódzkim, inwestycje roczne, w tym realizowane w ramach zadań: „Inwestycje w ochronie zdrowia”, „Inwestycje w lecznictwie psychiatrycznym” . Zadania z zakresu nauki i oświaty stanowiły wydatek w wysokości ok. 59,5 mln zł. Na pomoc i politykę społeczną przeznaczono ok. 77,1 mln zł. Wykonanie budżetu było przedmiotem posiedzenia Komisji Rewizyjnej Sejmiku. Komisja, której prace w tym przedmiocie mają charakter wiodący, wydała pozytywną opinię o wykonaniu budżetu Województwa Świętokrzyskiego za 2025 rok i wystąpiła do Sejmiku z wnioskiem o udzielenie absolutorium Zarządowi Województwa z tytułu wykonania budżetu za 2025 rok. Wniosek ten uzyskał pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach (uchwała nr SO I.410.7.2026).

Następnie radni Sejmiku Województwa głosowali nad podjęciem uchwały w sprawie absolutorium dla Zarządu Województwa Świętokrzyskiego z tytułu wykonania budżetu za 2025 rok, udzielając go Zarządowi. Za udzieleniem absolutorium zagłosowało 17 radnych, 10 radnych wstrzymało się od głosowania.

Sejmik Województwa przyjął uchwałę w sprawie przyjęcia oceny zasobów pomocy społecznej województwa świętokrzyskiego za 2025 rok w oparciu o analizę lokalnej sytuacji społecznej i demograficznej. Przegłosował również uchwałę w sprawie udzielenia w 2026 roku pomocy finansowej Gminie Opatowiec z przeznaczeniem na realizację zadania pn. „XXVI Świętokrzyski Młodzieżowy Championat Koni Małopolskich w Opatowcu”. Na jej podstawie Samorząd Województwa przekaże gminie Opatowiec kwotę 25 tysięcy na dofinansowanie realizacji wyżej wspomnianego wydarzenia.
Przegłosowano również 3 uchwały w sprawie przyjęcia regulaminów przyznawania stypendiów w województwie świętokrzyskim w roku szkolnym 2026/27 dla dla uczniów szkół podstawowych, uczniów liceów ogólnokształcących i uczniów szkół zawodowych. Zmiany w zapisach uchwał dotyczą wysokości średniej ocen uczniów, które stanowić będą kryterium do przyznawania stypendiów. Planowane jest w kolejnym roku szkolnym przyznanie 640 stypendiów w wysokości 3800 zł.

Galeria zdjęć