Blisko 9 mln 800 tys. zł z budżetu województwa na cyfryzację Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii w Morawicy – InPlaMed-II
W siedzibie naszego Urzędu marszałek Renata Janik, wicemarszałek Marek Bogusławski oraz dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii w Morawicy Piotr Kiełbowski podpisali umowę na dofinansowanie kluczowej inwestycji teleinformatycznej. Porozumienie gwarantuje placówce wsparcie finansowe z budżetu województwa, stanowiące wkład własny do unijnego projektu „Informatyzacja Placówek Medycznych Województwa Świętokrzyskiego – II” (InPlaMed-II). Wydarzenie to zagwarantowało realizację planu głębokiej modernizacji technologicznej szpitala w Morawicy. Szacunkowa wartość całego przedsięwzięcia dla Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii (ŚCP) wynosi ponad 18,4 mln zł, z czego unijne wsparcie to ponad 8,1 mln zł. Na mocy podpisanej dzisiaj umowy, z budżetu Województwa Świętokrzyskiego na lata 2026–2028 przekazano kwotę ponad 9 mln 800 tys. zł, która w pełni zabezpieczyła finansowanie wkładu własnego placówki.
Głównym celem realizacji projektu w Świętokrzyskim Centrum Psychiatrii jest podniesienie poziomu cyberbezpieczeństwa, wdrożenie nowoczesnych e-usług oraz rozwój rozwiązań opartych na zaawansowanej analityce i sztucznej inteligencji.
Podczas wydarzenia marszałek Renata Janik zwróciła uwagę na strategiczne znaczenie inwestycji: – Spotykamy się, aby podpisać umowę na dofinansowanie wkładu własnego dla szpitala w Morawicy. Informatyzacja ochrony zdrowia to konieczność, a InPlaMed to ogromny projekt, w którym uczestniczą również placówki powiatowe. Do realizacji każdego z zadań w naszych podmiotach leczniczych niezbędne są jednak środki własne. Dziś przekazujemy z budżetu województwa blisko 9 mln 800 tys. zł właśnie na ten cel. Dzięki temu uchronimy się przed trudnymi sytuacjami w przypadku ataków hakerskich, które, jak wiemy, w dzisiejszych czasach zdarzają się coraz częściej. Te fundusze posłużą również unowocześnieniu funkcjonowania szpitala oraz samej obsługi administracyjnej. To bardzo dobrze wydane pieniądze. Mam nadzieję, że dzięki nim Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii zyska znacznie większe bezpieczeństwo informatyczne i nowoczesną infrastrukturę cyfrową, ale na tych zmianach zyskają przede wszystkim sami pacjenci.
Harmonogram dofinansowania z budżetu województwa dla ŚCP rozłożono na trzy lata:
– 2026 rok – blisko 320 tys. zł
– 2027 rok – ponad 7 mln 400 tys. zł
– 2028 rok – ponad 2 mln zł
Wicemarszałek Marek Bogusławski dodał: – Cyfryzacja to dziś fundament sprawnej opieki zdrowotnej. Dzięki przekazanym dziś środkom z budżetu województwa, szpital w Morawicy zyska narzędzia, które usprawnią codzienną pracę całej placówki.
Dzięki przyznanym funduszom, w obiektach ŚCP w Morawicy i Kielcach zaplanowano kompleksowe działania. Wśród najważniejszych inwestycji znalazły się:
– modernizacja pomieszczeń serwerowni oraz budowa zewnętrznej kanalizacji światłowodowej, łączącej obiekty w obu miejscowościach,
– rozbudowa i modernizacja sieci LAN wraz z wdrożeniem centralnego systemu zarządzania siecią UTM oraz nowoczesnego oprogramowania antywirusowego,
– integracja systemu szpitalnego (HIS) z centralną e-Rejestracją i innymi systemami centralnymi (MZ/CeZ),
– pełne wdrożenie elektronicznego obiegu dokumentów (EOD),
– zakup specjalistycznego sprzętu, w tym: wyposażenia serwerowni, aparatów telefonii VOIP, monitoringu CCTV, zestawów komputerowych, skanerów, kolektorów do mobilnej inwentaryzacji oraz zaawansowanych systemów wideokonferencyjnych,
– wyposażenie punktów rejestracyjnych, dyżurek pielęgniarskich i gabinetów zabiegowych w pętle indukcyjne ułatwiające komunikację z osobami niedosłyszącymi.
Podpisana umowa to bezpośrednie następstwo ubiegłorocznych decyzji Zarządu Województwa Świętokrzyskiego o uruchomieniu gigantycznego projektu InPlaMed II. Jest to jedna z największych i najważniejszych inwestycji cyfrowych w regionie, finansowana w ramach programu „Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021–2027”. Całkowity budżet całego przedsięwzięcia to ponad 128,5 mln zł (w tym blisko 94 mln zł ze środków Unii Europejskiej). Projekt, którego realizacja potrwa do końca 2028 roku, obejmuje łącznie aż 23 podmioty lecznicze z terenu województwa – 9 jednostek marszałkowskich oraz 14 szpitali powiatowych.
InPlaMed II stanowi kontynuację pierwszej edycji programu z lat 2014-2020. Tym razem jednak nacisk położono nie tylko na wymianę sprzętu, ale na rozwój systemów wspierających telemedycynę, robotykę, wdrażanie sztucznej inteligencji wspomagającej diagnostykę oraz wdrażanie narzędzi analityki zarządczej (Business Intelligence). Wszystkie te działania mają złożyć się na spójne działanie, który docelowo skróci kolejki, odciąży personel z nadmiaru biurokracji i ułatwi lekarzom błyskawiczny dostęp do pełnej historii leczenia pacjenta, niezależnie od tego, w której placówce w regionie będzie on szukał pomocy.





