Otwarto drogę wojewódzką 744 Tychów Stary – Starachowice!
W czwartek 25 czerwca br. oficjalnie, po 2,5 roku prac budowlanych, oddano do użytku ponad pięciokilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej 744 na odcinku Tychów Stary – Starachowice. To jedna z najważniejszych inwestycji drogowych w północnej części województwa, realizowanych w ciągu ostatnich lat. Całkowity projekt jest wart 53 miliony 822 tysiące złotych. Wartość robót budowlanych to około 46 mln zł brutto, z czego 85 % kosztów kwalifikowalnych stanowi dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027. W otwarciu inwestycji wzięli udział członek Zarządu Województwa Andrzej Pruś, przewodniczący Sejmiku Andrzej Bętkowski, parlamentarzyści RP Anna Krupka i Krzysztof Lipiec oraz Barbara Kieres dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach.
Droga wojewódzka nr 744 prowadzi ze Starachowic do Radomia, przez m.in. Mirzec i Wierzbicę. Jest ważnym korytarzem komunikacyjnym, łączącym północ województwa świętokrzyskiego z województwem mazowieckim. Odcinek drogi pomiędzy Tychowem a Starachowicami był w złym stanie technicznym: nawierzchnia drogi była spękana, jezdnia w wielu miejscach miała różną szerokość, nie było przy niej zatok autobusowych, chodników, ścieżek rowerowych, skrzyżowania z drogami podporządkowanymi nie były skanalizowane i wymagały korekty dla poprawy widoczności i bezpieczeństwa.
– Dzisiejsze otwarcie nowego odcinka drogi wojewódzkiej to ważne wydarzenie dla mieszkańców naszego regionu. Inwestycja ta znacząco poprawi bezpieczeństwo ruchu drogowego, skróci czas podróży oraz zwiększy komfort kierowców i pasażerów – powiedział Andrzej Pruś członek Zarządu Województwa. – Nowy fragment drogi przyczyni się również do rozwoju gospodarczego okolicznych miejscowości, ułatwiając transport osób i towarów. Jest to efekt wspólnej pracy samorządu, wykonawców oraz wszystkich osób zaangażowanych w realizację tego przedsięwzięcia.
– Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej inwestycji. Mam nadzieję, że nowa droga będzie służyć mieszkańcom przez wiele lat, wspierając rozwój regionu i poprawiając jakość codziennego życia – powiedział przewodniczący Sejmiku Andrzej Bętkowski.
Inwestycja ruszyła we wrześniu 2023 r., wówczas podpisano umowy na roboty budowlane z wykonawcą – Przedsiębiorstwem Robót Inżynieryjnych FART sp. z o.o. z siedzibą w Kielcach. Wykonawca wkroczył na teren budowy na początku 2024 r.
W ramach inwestycji rozbudowano jezdnię drogi wojewódzkiej do wymogów klasy GP. Powstała droga o jezdni szerokości 7 m, z dwumetrowym poboczem. W Tychowie, w miejscu dawnego skrzyżowania, powstało 4-wlotowe rondo o zewnętrznej średnicy 42 metrów, przebudowano fragmenty dróg powiatowych przy wlocie ronda. Powstało 7 zatok autobusowych z chodnikami. Wybudowano ścieżki rowerowe oraz ciągi pieszo-rowerowe prawie na całej długości przebudowywanego odcinka drogi. Pojawiły się przepusty, również z funkcją przejść dla zwierząt, odwodnienie drogi, nowe oświetlenie uliczne, ekrany akustyczne oraz oznakowanie poziome i pionowe.
Wartość robót budowlanych to około 46 mln zł brutto, z czego 85 % kosztów kwalifikowalnych (ok. 40 mln zł) stanowi dofinansowanie z środków Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027.
Inwestycja znacząco poprawi komfort i bezpieczeństwo uczestników ruchu, przyczyni się do usprawnienia połączeń komunikacyjnych w regionie. Zadbano również o kwestie ochrony środowiska, maksymalnie ograniczając uciążliwości dla okolicznych mieszkańców oraz zwierząt.





