Rozdysponowano kolejne środki na drogi dojazdowe do pól
Kwota 3 milionów złotych trafi w tym roku do świętokrzyskich gmin i powiatów na budowę i przebudowę dróg dojazdowych do pól. Pierwsze umowy na przekazanie wsparcia dla 17 samorządów podpisano w poniedziałek 15 czerwca. Dzisiaj, 23 czerwca kolejne umowy podpisali gospodarze świętokrzyskich gmin. Dokumenty o przyznaniu dofinansowania przekazali wicemarszałek Marek Bogusławski i członek Zarządu Anita Koniusz. Obecny był radny Sejmiku Województwa, przewodniczący Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska Grzegorz Cepil.
Województwo świętokrzyskie w ramach rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich wspiera inicjatywy dążące do poprawy życia na wsi. Jednym z takich działań jest dofinansowanie zadań określonych w ustawie o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Środki przeznaczone na ten cel pochodzą z tytułu opłat, wynikających z wyłączenia gruntów rolnych.
Podczas spotkania w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach umowy z przedstawicielami świętokrzyskich samorządów podpisał wicemarszałek Marek Bogusławski i członek Zarządu Anita Koniusz.
– Sfinansowanie budowy dróg dojazdowych do pól ma kluczowe znaczenie dla rozwoju obszarów wiejskich i poprawy warunków pracy rolników. Lepsza infrastruktura drogowa zapewnia sprawniejszy dostęp do gruntów, szybszy transport płodów rolnych oraz realne obniżenie kosztów prowadzenia gospodarstw – mówił wicemarszałek Marek Bogusławski. – Przekłada się to na większą efektywność produkcji, wyższą konkurencyjność rolnictwa oraz poprawę bezpieczeństwa i jakości życia mieszkańców wsi. Jako samorząd województwa konsekwentnie wspieramy te inwestycje, odpowiadając na konkretne potrzeby rolników i lokalnych społeczności. Każda nowa lub zmodernizowana droga to impuls rozwojowy dla regionu, wzmacniający potencjał gospodarczy wsi i wspierający zrównoważony rozwój obszarów wiejskich.
Dofinansowanie wynosi do 50% udokumentowanych przez wnioskodawców kosztów kwalifikowanych zadania. Dzięki przyznanym w tym roku środkom, w Świętokrzyskiem powstanie lub zostanie zmodernizowanych ok. 33 km dróg dojazdowych do pól. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku z dofinansowania o łącznej kwocie niecałe 2,4 miliona złotych skorzystały aż 63 gminy, co pozwoliło na poprawę jakości ok 27 km dróg w naszym województwie.
Dziś umowy podpisali przedstawiciele samorządów gmin: Końskie, Wodzisław, Górno, Sędziszów, Nagłowice, Kazimierza Wielka, Mirzec, Słupia, Busko-Zdrój, Tuczępy, Skalbmierz, Bejsce, Gnojno, Secemin, Pacanów, Kluczewsko, Moskorzew, Stopnica, Solec-Zdrój, Włoszczowa, Nowy Korczyn, Radków, Małogoszcz, Kije, Michałów i Działoszyce.





