9r5a6579

Świętokrzyskie i Małopolskie łączą siły! Rozpoczynamy współpracę turystyczną i promocyjną

Na Zamku w Chęcinach świętokrzyskie i małopolskie zainaugurowały nowy rozdział współpracy w obszarze turystki i promocji. Główny list intencyjny, wytyczający wspólne cele obu regionów, podpisali Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Renata Janik oraz Marszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka. Wydarzenie stało się także okazją do zawarcia kolejnych partnerstw między samorządami i instytucjami kultury – swój list intencyjny podpisało m.in. Starostwo Powiatu Jędrzejowskiego i Miechowskiego, a także Gmina Chęciny ze swoim małopolskim partnerem – Gminą Gródek nad Dunajcem, jak również Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie z Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju.

Uroczystości rozpoczęły się od spotkania uczestników w zabytkowej „Niemczówce”. Następnie delegacje obu województw przeszły aleją pomnikową na Wzgórze Zamkowe. Gospodarzami tej części wydarzenia byli przedstawiciele Chorągwi Rycerskiej Ziemi Sandomierskiej pod wodzą Karola Burego. Uroczyste powitanie przy placu z armatami, dźwięki muzyki dawnej oraz asysta straży zamkowej nadały całemu wydarzeniu wyjątkowy i historyczny charakter.

Oficjalna część spotkania, poprowadzona w murach chęcińskiej warowni, skupiła się na obustronnych korzyściach płynących z zacieśnienia współpracy między regionami.

Marszałek Renata Janik przed uroczystym sygnowaniem Listu Intencyjnego, który otwiera drogę do wspólnego budowania bogatej oferty turystycznej, powiedziała: – To dla mnie ogromny zaszczyt, że mogę powitać wszystkich zgromadzonych – Pana Marszałka, wspaniałych samorządowców oraz przedstawicieli instytucji kultury – w tak wyjątkowym miejscu. Znajdujemy się w Królewskim Mieście Chęciny, które zachwyca nie tylko swoim słynnym zamkiem, ale również urokliwym klimatem i niezliczoną ilością zabytków. Bardzo się cieszę, że otwartość marszałka Łukasza Smółki sprawiła, iż możemy się dziś spotkać i podpisać list intencyjny między województwem świętokrzyskim a województwem małopolskim. Jesteśmy sąsiadami, dzieli nas niewielka odległość, a łączy wspólna, bogata historia. Jestem głęboko przekonana, że nie musimy ze sobą konkurować o turystów. Zamiast tego możemy współpracować, wzajemnie uzupełniać swoje oferty i pokazywać to, co mamy najlepsze. Bardzo liczę na tę współpracę. Mam nadzieję, że podpisany dziś list intencyjny stanie się zielonym światłem do realizacji szeregu wspólnych inwestycji. Przed nami wspólne projekty: łączenie naszych ścieżek rowerowych i szlaków pieszych, razem będziemy prezentować się na targach turystycznych i wymieniać doświadczeniami, zacieśnimy więzi między naszymi podmiotami gospodarczymi oraz instytucjami kultury, z których bogactwa jesteśmy tak dumni. Dzisiejszy dzień to także ważny moment dla samorządów niższych szczebli. Porozumienia o współpracy podpiszą dziś również starostowie powiatu jędrzejowskiego i miechowskiego, a także Gmina Chęciny ze swoim małopolskim partnerem. Mam ogromną nadzieję, że przełoży się to na konkretne rezultaty i z każdym rokiem nasze regiony będzie odwiedzać jeszcze większa liczba turystów. Oferta województwa świętokrzyskiego jest ogromna. Liczba realizowanych inwestycji oraz wydarzeń kulturalno-turystycznych sprawia, że turyści – w tym, na co bardzo liczymy, mieszkańcy Małopolski – zechcą odkrywać nasz region na nowo.

Podpisany List Intencyjny zakłada przede wszystkim:
– wspólną promocję unikatowych walorów przyrodniczych, obiektów dziedzictwa kulturowego i historycznego obu województw,
– inicjowanie i rozwój ponadregionalnych produktów turystycznych, takich jak łączone szlaki piesze, rowerowe i tematyczne,
– wymianę doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie zrównoważonej turystyki i nowoczesnego zarządzania marką regionu,
– zintegrowane kampanie promocyjne oraz współpracę przy organizacji wydarzeń i targów branżowych.

Bardzo dziękuję w imieniu całej delegacji z Małopolski za tak niezwykle miłe przyjęcie. Dziękuję przede wszystkim za wyraźną wolę dobrej współpracy, ponieważ w turystykę zdecydowanie warto inwestować. Liczby mówią same za siebie. W minionym roku Małopolskę odwiedziło 29 milionów turystów – z czego kilkanaście milionów to goście z zagranicy, a ponad 20 milionów to turyści krajowi. Zostawili oni w naszej gospodarce ponad 25 miliardów złotych. To ogromna kwota, która jasno pokazuje, że turystyka to potężna gałąź gospodarki. Chcemy w nią inwestować wspólnie z województwem świętokrzyskim, opierając się na doskonałych relacjach i patrząc z optymizmem w przyszłość. – powiedział Marszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka.

Główny dokument zawarty między władzami obu województw stanowił parasol dla kolejnych, szczegółowych porozumień. W obecności Marszałków, przy dźwiękach triumfalnych fanfar, listy intencyjne o współpracy podpisywali kolejno przedstawiciele władz lokalnych oraz instytucji kulturalnych.

Zobowiązania do współdziałania zawarli:
– Paweł Faryna – Starosta Powiatu Jędrzejowskiego oraz Krzysztof Świerczek – Starosta Powiatu Miechowskiego;
– Robert Jaworski –  Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny oraz Jarosław Baziak – Wójt Gminy Gródek nad Dunajcem;
Aleksandra Stachniak – Dyrektor Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie oraz Marta Mordarska – Dyrektor Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. Tomasz Pleban-  Starosta Powiatu Kieleckiego.

W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele kluczowych dla obu regionów organizacji – m.in. prezes Rafał Nowak i  dyrektor Marcin Piętak z Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego, Grzegorz Biedroń i Piotr Ćwik z Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

Wydarzenie zwieńczyły pokazy tańców dawnych, zwiedzanie chęcińskiego zamku oraz huczna salwa armatnia, która symbolicznie przypieczętowała początek nowej, obiecującej współpracy między Małopolską a regionem Świętokrzyskim.