Aktualności Departamentu Edukacji, Kultury i Sportu
Czeska delegacja na Targach Slow Travel
W dniach 11-12 kwietnia delegacja z regionu Vysocina (Czechy) uczestniczyła na targach Slow Travel w Kielcach. Wydarzenie było okazją do zaprezentowania potencjału turystycznego regionu świętokrzyskiego oraz wymiany doświadczeń w zakresie rozwoju zrównoważonej turystyki. Podczas wizyty partnerzy z Czech odbyli również spotkanie z Marcinem Piętakiem – dyrektorem Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego. Rozmowy miały pozytywny, konstruktywny charakter i dotyczyły dalszej współpracy, w tym możliwości realizacji wspólnych inicjatyw w przyszłości.
„Terra sigillata – sztuka podana do stołu”
Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im. Mieczysława Radwana w Nowej Słupi serdecznie zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Z archeologią i historią za pan brat”. Tytuł wykładu: „Terra sigillata – sztuka podana do stołu”.
Świętokrzyskie rusza w sezon! Slow Travel otworzył turystyczny rok pełen atrakcji
Podczas 𝟐. 𝐓𝐚𝐫𝐠ó𝐰 𝐒𝐥𝐨𝐰 𝐓𝐫𝐚𝐯𝐞𝐥 w Targach Kielce, marszałek Renata Janik zainaugurowała nowy sezon turystyczny, podkreślając, że nasz region ma wiele do zaoferowania i wyróżnia się ogromną różnorodnością atutów – od przyrody, przez dziedzictwo historyczne, po ofertę uzdrowiskową i rodzinną. W Targach Slow Travel uczestniczyli również m.in.: Anita Koniusz, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, radni Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Małgorzata Krzywda – kierownik Parku Etnograficznego w Tokarni, Marcin Piętak– dyrektor Regionalnej Organizacji Turystycznej, oraz Andrzej Mochoń, a także Prezes ROT Rafał Nowak, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej Katarzyna Korus, senator Krzysztof Słoń, Magdalena Fogiel- Litwinek dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach oraz samorządowcy z regionu świętokrzyskiego.
Świętokrzyskie otwiera sezon turystyczny na Targach Slow Travel 2026
W dniach 11–12 kwietnia 2026 roku odbędą się 2. Targi Świadomych Podróży Slow Travel – wydarzenie, które w sposób szczególny oddaje charakter naszego regionu, poświęcone świadomemu podróżowaniu, turystyce bliskiej naturze i lokalnej kulturze. To właśnie podczas tego spotkania – 11 kwietnia o godz. 12.00 – województwo świętokrzyskie oficjalnie zainauguruje sezon turystyczny. Na Targi Slow Travel zaprosiła dzisiaj, podczas spotkania w Muzeum Wsi Kieleckiej, marszałek województwa Renata Janik.
Świętokrzyskie kolarstwo na europejskich trasach
Sezon kolarski 2026 rozpoczął się dla zawodników Cyclo Korony Kielce wyjątkowo wcześnie i z ogromnym prestiżem. Dzięki wsparciu Samorządu Województwa Świętokrzyskiego w wysokości 10 tysięcy złotych, nasi juniorzy mogli zmierzyć się z najlepszymi ekipami Europy podczas wyścigu Gran Premi Les Franqueses KH7 w Hiszpanii.
Zostań wystawcą XXI Świętokrzyskiego Jarmarku Agroturystycznego w Tokarni
Już 7 czerwca 2026 r. Park Etnograficzny w Tokarni ponownie wypełni się barwami regionalnych strojów, aromatem tradycyjnych potraw i radością wspólnego świętowania. Przed nami XXI Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny – wydarzenie o ugruntowanej renomie, które od lat przyciąga tysiące odwiedzających z regionu i całej Polski.
Rusza nabór do projektu AgroAKTYWNI Świętokrzyskie
Województwo świętokrzyskie rozpoczęło realizację wyjątkowego projektu, który ma szansę na nowo zdefiniować sposób odkrywania lokalnej turystyki i produktów regionalnych. AgroAKTYWNI to inicjatywa, której celem jest stworzenie nowoczesnej, ogólnodostępnej mapy świętokrzyskiej wsi – miejsca, gdzie spotykają się tradycja, natura i lokalna przedsiębiorczość. To coś więcej niż projekt – to przestrzeń do promocji, rozwoju i budowania silnej marki regionu.
Uroczystości katyńskie na cmentarzu wojennym w Bykowni w Ukrainie
5 marca 2026 r. na terenie cmentarza wojennego w Bykowni w Ukrainie odbyły się główne uroczystości katyńskie. Z uwagi na trwającą od 2022 r. wojnę za wschodnią granicą i brak możliwości celebrowania pamięci pomordowanych na cmentarzu wojennym w Katyniu, Bykownia jest jedynym miejscem, w którym przedstawiciele władz RP, delegacje polonijne i rodzin ofiar zbrodni z przed 86 lat mogą brać udział. W tegorocznych obchodach wzięli udział także przedstawiciele z regionu świętokrzyskiego, na czele z Eugeniuszem Tyszerem – członkiem Zarządu Głównego Związku Sybiraków. Renata Janik – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego wsparła delegację, przekazując biało-czerwone flagi oraz znicz od województwa świętokrzyskiego. Flagę polską od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego otrzymała młodzież z polskiej szkoły im. Adama Mickiewicza przy Ambasadzie RP w Kijowie.
Spotkanie Grupy Roboczej Domu Polski Wschodniej
25 marca 2026 r odbyło się spotkanie Grupy Roboczej Domu Polski Wschodniej, którego działania w tym roku koordynuje Województwo Lubelskie. Obrady otworzyła pani Izabela Szczęsna-Kowalczyk – zastępca dyrektora Kancelarii Marszałka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Przedstawione zostało sprawozdanie z działalności Domu Polski Wschodniej, informacja nt. wykonania budżetu za 2025 r. oraz założenia budżetowe na 2026 r.





