Kolejny krok w kierunku budowy Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar
Pomyślnie zakończyły się rozmowy z Komisją Europejską w sprawie finansowania projektu Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar (GUM), który powstanie w Kielcach.
Pomyślnie zakończyły się rozmowy z Komisją Europejską w sprawie finansowania projektu Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar (GUM), który powstanie w Kielcach.
Będą szukać wiekowych, wyróżniających się drzew, skałek, źródeł, czy jaskiń i tworzyć z nich pomniki przyrody – 10 czerwca 2020 roku w siedzibie Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach podpisano porozumienie przy realizacji akcji „Pomniki dla Natury”, która ma ocalić dla kolejnych pokoleń to co w przyrodzie urokliwe. – To wspaniała inicjatywa, a Ziemia Świętokrzyska jest naznaczona przyrodniczymi okazami – mówił członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Marek Jońca.
Ponad 18 mln zł unijnego wsparcia rozdzielił Zarząd Województwa Świętokrzyskiego między pięć gmin, które przeprowadzą na swoich terenach rewitalizację. To szansa na przekształcenie obszarów zdegradowanych w funkcjonalną i przyjazną dla mieszkańców przestrzeń.
Na dzisiejszym posiedzeniu Zarząd Województwa przyznał unijne dofinansowanie projektom „przedszkolnym” z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Tym razem pomoc uzyska osiem placówek z naszego regionu. Łączna wartość projektów to blisko 3 mln zł.
W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach 9 czerwca 2020 roku odbyło się uroczyste podpisanie umów ze Świętokrzyską Federacją Sportu oraz Świętokrzyskim Zrzeszeniem Ludowe Zespoły Sportowe, które otrzymały dofinansowanie w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych województwa świętokrzyskiego z zakresu wspierania i upowszechniania kultury fizycznej w 2020 roku. Ze strony samorządu województwa umowy podpisali marszałek Andrzej Bętkowski i członek Zarządu Województwa Tomasz Jamka.
Zakup środków ochrony osobistej i środków dezynfekcyjnych dla pracowników 15 podmiotów z powiatu starachowickiego, zakup automatu do wykonywania szybkich testów na obecność koronawirusa, a także pięciu tysięcy testów, które będą służyły mieszkańcom powiatu oraz pacjentom i personelowi szpitala – m. in. takie działania obejmuje projekt pn. „Walka z epidemią COVID-19 na terenie Powiatu Starachowickiego”. Zostanie on dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 2014-2020. Umowę w tej sprawie podpisały władze samorządu województwa świętokrzyskiego i powiatu starachowickiego.
Blisko 1400 osób skorzysta z 14 projektów Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego, dotyczących tworzenia świetlic środowiskowych, przede wszystkim na terenach wiejskich. Placówki zapewnią wsparcie dzieciom i młodzieży z rodzin, które przeżywają różnego rodzaju kłopoty i trudności wychowawcze.
Już za rok pacjenci z powiatu skarżyskiego będą mogli uczestniczyć w turnusach rehabilitacyjnych w nowych wnętrzach i z wykorzystaniem nowoczesnej, specjalistycznej aparatury medycznej. Szpital w Skarżysku-Kamiennej otrzymał dofinansowanie ze środków unijnych na projekt, obejmujący modernizację budynku oraz zakup sprzętu służącego rehabilitacji. Umowę podpisali marszałek województwa Andrzej Bętkowski oraz wicemarszałek Marek Bogusławski. W spotkaniu uczestniczył przewodniczący Sejmiku Województwa Andrzej Pruś.
Chcąc wesprzeć działania ukierunkowane na walkę z suszą w Urzędzie Marszałkowskim został powołany Zespół ds. zwalczania suszy na terenie województwa świętokrzyskiego. Jednym z elementów działań Zespołu jest aktualizacja syntezy potrzeb programu małej retencji dla województwa, w części dotyczącej możliwości finansowania zadań w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. We wtorek, 9 czerwca, Zespół zainaugurował działalność na swoim pierwszym posiedzeniu.
Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Marek Jońca spotkał się ze świętokrzyskimi pszczelarzami. Rozmawiali o różnorodnych formach pomocy dla bartników. – Za wszelką cenę trzeba ochronić tę dziedzinę gospodarki, która ma olbrzymi wpływ na nasze zdrowie – mówił Marek Jońca.