Aktualności
Województwo Świętokrzyskie współorganizatorem szydłowskich wydarzeń turystyczno-kulturalnych
Dwie barwne, interesujące i cieszące się olbrzymim zainteresowaniem publiczności imprezy plenerowe, organizowane w Szydłowie: Turniej Rycerski o Złote Ostrogi Jagiellonów na zamku oraz sierpniowe Święto Śliwki będą współorganizowane przez Samorząd Województwa Świętokrzyskiego. Goszcząca w Szydłowie marszałek Renata Janik przekazała burmistrzowi Andrzejowi Tuzowi umowy na dofinansowanie organizacji wydarzeń i jednoczesną promocję wizerunku województwa świętokrzyskiego. W przekazaniu umów wzięli udział wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Marek Strzała oraz radni: Paweł Krakowiak i Marcin Piętak.
Wakacje 2026 w Świętokrzyskiem! Kulturalna przygoda i mnóstwo atrakcji dla najmłodszych!
W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach odbyła się konferencja prasowa inaugurująca letni program wojewódzkich instytucji kultury. Wydarzenie rozpoczęła marszałek Renata Janik, podkreślając, że nadrzędnym celem Samorządu jest zapewnienie młodym mieszkańcom regionu oraz odwiedzającym nas turystom bezpiecznego i wartościowego spędzenia czasu wolnego. Obecna była także Anita Koniusz członek Zarządu Województwa. Następnie szczegółowe, starannie przygotowane oferty zaprezentowali dyrektorzy oraz przedstawiciele ośmiu podległych placówek: zastępca dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury Tomasz Bracichowicz, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej Agnieszka Kuś, dyrektor Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie Aleksandra Stachniak, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej Katarzyna Korus, dyrektor Muzeum Zamkowego w Sandomierzu Marcin Adamczewski, dyrektor Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi Szymon Orzechowski oraz przedstawiciel Filharmonii Świętokrzyskiej.
Blisko 9 mln 800 tys. zł z budżetu województwa na cyfryzację Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii w Morawicy – InPlaMed-II
W siedzibie naszego Urzędu marszałek Renata Janik, wicemarszałek Marek Bogusławski oraz dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii w Morawicy Piotr Kiełbowski podpisali umowę na dofinansowanie kluczowej inwestycji teleinformatycznej. Porozumienie gwarantuje placówce wsparcie finansowe z budżetu województwa, stanowiące wkład własny do unijnego projektu „Informatyzacja Placówek Medycznych Województwa Świętokrzyskiego – II” (InPlaMed-II). Wydarzenie to zagwarantowało realizację planu głębokiej modernizacji technologicznej szpitala w Morawicy. Szacunkowa wartość całego przedsięwzięcia dla Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii (ŚCP) wynosi ponad 18,4 mln zł, z czego unijne wsparcie to ponad 8,1 mln zł. Na mocy podpisanej dzisiaj umowy, z budżetu Województwa Świętokrzyskiego na lata 2026–2028 przekazano kwotę ponad 9 mln 800 tys. zł, która w pełni zabezpieczyła finansowanie wkładu własnego placówki.
Świętokrzyskie chroni swoje dziedzictwo. Renata Janik przekazała dotacje na ratowanie zabytków
Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Renata Janik podpisała dziś w Muzeum Narodowym w Kielcach umowy na dofinansowanie kolejnych prac konserwatorskich, restauratorskich i budowlanych przy cennych zabytkach regionu. Łączna wartość wsparcia dla beneficjentów z Kielc i powiatu kieleckiego wynosi 131 664 zł.
Odbyło się XV Posiedzenie Komitetu Monitorującego program regionalny Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027
W siedzibie Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach odbyło się XV posiedzenie Komitetu Monitorującego program regionalny Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027 pod przewodnictwem marszałek Renaty Janik i z udziałem członka Zarządu Andrzeja Prusia oraz przewodniczącego Sejmiku Andrzeja Bętkowskiego. Obecni byli przedstawiciele Komisji Europejskiej Maja Fojud i Wojciech Włodarczyk. W spotkaniu uczestniczyli także: Barbara Jędras z Departamentu Programów Regionalnych Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Katarzyna Kubicka dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego i zastępca dyrektora Artur Potaczała, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego Tomasz Janusz i zastępca Anna Kucharczyk oraz Przemysław Janiszewski dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i zastępca Hubert Zieja. Dzisiejsze posiedzenie zdominowane było tematem bezpieczeństwa regionu, wsparciem przemysłu obronnego oraz ochroną infrastruktury krytycznej. Członkowie Komitetu decydowali o tym, jak unijne środki przygotują region na współczesne zagrożenia, a także zaktualizowano kluczowe procedury ułatwiające sięganie po dofinansowania.
Nabór firm na bezpłatne stoisko podczas XXVI Międzynarodowych Targów Technologii dla Odlewnictwa Metal, Aluminium & Nonfermet, HEAT TREATMENT, Recykling – 22-24 września 2026 r.
Województwo Świętokrzyskie ogłasza nabór otwarty wniosków dla przedsiębiorców z województwa świętokrzyskiego działających w sektorze metalowo – odlewniczym na udział w stoisku wystawienniczym podczas podczas targów Metal, Aluminium & Nonfermet, HEAT TREATMENT, Recykling odbywających się w dniach 22-24 września 2026 roku w Kielcach. Przewidywana liczba miejsc: max 8 przedsiębiorców – maksymalnie jeden przedstawiciel z jednego przedsiębiorstwa. Stoisko organizowane jest przez Oddział Współpracy Gospodarczej i Projektów Europejskich Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Termin nadsyłania wniosków: 27 czerwca 2026 r.
90 lat historii, odwagi i niezłomności. Marszałek Renata Janik z wizytą u porucznika „Małego”
Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Renata Janik odwiedziła dziś porucznika Jerzego Zawadzkiego „Małego”, bohatera Powstania Warszawskiego, żołnierza Armii Krajowej, byłego więźnia niemieckich obozów koncentracyjnych oraz społecznika od lat zaangażowanego w pielęgnowanie pamięci historycznej. Okazją do spotkania były wyjątkowe, 90. urodziny kombatanta.
Żakowska jesień będzie kolorowa. Marszałek województwa współorganizatorem „Jesiennych Juwenaliów Politechniki Świętokrzyskiej”
Samorząd Województwa Świętokrzyskiego po raz kolejny chce wesprzeć finansowo przygotowanie studenckiego święta, organizowanego przez samorząd studencki Politechniki Świętokrzyskiej. Dziś w murach świętokrzyskiej uczelni technicznej marszałek Renata Janik i rektor Politechniki Świętokrzyskiej prof. dr hab. inż. Zbigniew Koruba podpisali umowę na współfinansowanie przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego kosztu organizacji koncertu Sentino w Kielcach podczas „Jesiennych Juwenaliów Politechniki Świętokrzyskiej”.
Trwają obrady Konwentu Marszałków Województw RP
Wicemarszałek Grzegorz Socha uczestniczy w odbywającym się w Opolu II posiedzeniu Konwentu Marszałków Województw RP pod przewodnictwem samorządu województwa opolskiego.





